Početna Savjeti Njega lica i tijela Dosadni miteseri? Evo kako im stati na kraj bez štete za kožu

Dosadni miteseri? Evo kako im stati na kraj bez štete za kožu

29.05.2025

Njega lica i tijela

Miteseri – te sitne, tvrdoglave točkice na nosu, čelu ili bradi – mnogima su poznate već od puberteta. I premda su naizgled bezazleni, često su frustrirajući jer se stalno vraćaju i teško ih je ukloniti bez oštećenja kože. No, znate li što su miteseri zapravo i zašto nastaju?  Pročitajte!

Teško ćete pronaći osobu koja se barem jednom nije susrela s tim tvrdoglavim točkicama. Zapravo, miteseri su blagi oblik akni i obično se pojavljuju na nosu, obrazima, čelu, prsima i leđima. No, bez obzira što su sitni, miteseri su poznati po tome što ih je teško ukloniti. 
 

I kako ih se riješiti? 

Nikako nemojte koristiti trakice za pore niti ih istiskivati prstima kao da istiskujete prištić. Trakice za pore mogu iritirati i oštetiti epidermu što može dovesti do crvenila ili pucanja kapilara ako se koriste često. Pravilna njega kože i korištenje odgovarajućih aktivnih sastojaka može pomoći u sigurnom uklanjanju mitesera – bez potrebe za ručnim istiskivanjem.

Što su miteseri?

Znanstveni naziv za miteser je komedon. Moramo naglasiti kako naše pore ne funkcioniraju poput vrata – ne „otvaraju“ se i ne „zatvaraju“ – no kod otvorenog komedona (mitesera) nema sloja kože koji prekriva otvor folikula dlake, dok kod zatvorenog komedona (poznatijeg kao bijeli prištić) taj sloj postoji.

Miteseri nastaju kada sebum i mrtve stanice kože stvore čep u folikulu dlake, odnosno pori. Ta blokada izgleda kao mala, tamna kvržica na površini kože. Pitate se zašto miteseri izgledaju tamnosmeđe ili crno? To je zbog toga što se melanin (pigment u sebumu) oksidira kada dođe u kontakt sa zrakom – dakle, nije riječ o „prljavštini“ u pori.
Miteseri i bijeli prištići su neupalni oblici akni pa ne bi trebali uzrokovati crvenilo, bol ili otečenost. Ipak, miteseri se mogu inficirati ako ih istiskujete – zato nemojte izazivati dodatne probleme. Za usporedbu, pustule (prištići ispunjeni gnojem), papule (crveni prištići), ciste (tvrde kvržice ispunjene gnojem) i noduli (velike, tvrde kvržice) spadaju u upalne oblike akni – zato bole i izgledaju upaljeno.
 

Što uzrokuje mitesere?

Miteseri nastaju kada se pore začepe kombinacijom sebuma i mrtvih stanica kože, no postoji nekoliko dodatnih faktora koji mogu pridonijeti njihovu nastanku. Trudnoća, pubertet, stres i vlaga mogu potaknuti pojavu sitnih mitesera. Hormonalne promijene koje se javljaju tijekom trudnoće, puberteta, menstrualnog ciklusa ili kod sindroma policističnih jajnika, mogu izravno utjecati na proizvodnju sebuma. 

Više sebuma znači i veći rizik začepljenja pora, što dovodi do stvaranja mitesera. Slično tome, stres također može utjecati na hormone i potaknuti dodatno lučenje sebuma. 
 

NOUGATINE Purete N°1 - Double action facial scrub 40mlNOUGATINE Purete N°1 - Double action facial scrub 40ml

Piling za lice s dvostrukim djelovanjem za njegu lica u pubertetu.

 

 

NOUGATINE Purete N°2 - Charcoal face mask 40mlNOUGATINE Purete N°2 - Charcoal face mask 40ml

Maska za lice s aktivnim ugljenom za njegu lica u pubertetu.

 

 

NOUGATINE Purete N°3 - Matifying moisturizing fluid 40mlNOUGATINE Purete N°3 - Matifying moisturizing fluid 40ml

Matirajući hidratantni losion za njegu lica u pubertetu.

 

 

*theskinnerd.com